En pavillon som giver dig mulighed for at forlænge sommeren på flere måder. Pavillonen kan både bruges som væksthus eller lysthus og hvorfor ikke begge dele. Her kan du nyde en kop kaffe eller en middag med venner og familie tidligt forår eller sent efterår.
Som noget helt special for pavillonerne i denne prisklasse har vi som standard forsynet pavillonen med udluftning helt oppe i toppen, altså i taghætten, dette er meget effektivt på en varm dag.
Tagpladerne er lavet i 6 mm. tykke slagfaste polycarbonatplader, sidepartierne har alle helbaneglas og kan fåes med 2 glasvarianter.:
1. 4 mm. helbaneglas fixseret vha.
silicone og plast-lister.
2. 4 mm. hærdet helbaneglas fixseret
vha. silicone og plast-lister.
Mål.:
Diameter 392 cm.
Areal 10,6 m2.
Pavillonen har dobbelt skydedør (90 cm. bred) samt 3 oplukkelige vinduer.
Pavillonen leveres med tydelig mærkning af alle profilerne for at enkeltgøre monteringen.
Samlevejledingen måltegning og detailbilleder kan du se ved at dobbeltklikke på den fremhævede tekst øverst på denne side.
Såfremt du ikke selv ønsker at støbe fundamentet til pavillonen kan vi anbefale vores sokkel, som er fremstillet til denne pavillon.
Soklen er fremstillet i galvaniseret jern og er 15 cm. høj, med tilhørende jordspyd til faststøbning.
Dette vil ligeledes give pavillonen 15 cm. ekstra højde.
Bemærk vores sokkel er højere en lignende sokler på markedet.
Bemærk ligeledes alle tagprofilerne der går op
til taghætten er udført som rørprofiler i modsæt- ning til lign. pavilloner på markedet. Det at profi- lerne er konstrueret som rørprofiler gør dem
væsentligt stærkere.
Alle vore hjørneprofiler er ligeledes udført som
rørprofiler.
Vi anbefaler vores automatiske vinduesåbnere model Univent til pavillonen.